$10.00
Search: Titles Only:
Article Edit | History | Editors

Hippodice Spieleautorenwettbewerb

The Hippodice Spieleautorenwettbewerb (Hippodice game author competition) is an annual design competition held by the Hippodice game club since 1989. The following are the winners for each year:

See the Hippodice Design Competition web site.

Winners

Year
Winners
Designers
Comments
2015
Lancelotto Malocello
Martin Schlegel

2014
Erik der Rote
Christian Scheibner

2013
ROMA - Kampf um die Überreste Roms
Steffen Brückner


Die Pagoden von Dra Chen
Arve D. Fühler
Published as Pagoda
2012
Brethren of the Coast
Brett J. Gilbert

2011
Afrika 1830
Alexander Pfister
Published as Mombasa
2010
Camel Drive
Hans Reinhard Gottwald

2009
Noblemen
Dwight Sullivan

2008
Agora
Harald Lieske

2007
Marburg
Inka Brand & Markus Brand
Published as A Castle for All Seasons

Navigator
Dirk Baumann

2006
East India Railway
Thomas Odenhoven
Published as Portobello Market
2005
Square on Sale
Taiju Sawada

2004
Harem
Liesbeth Vanzeir & Paul Van Hove
Published as Emira
2003
Aquadukt
Thomas Rauscher

2002
Herrscher der Anden
Bernd Eisenstein
Published as Maya
2001
DinXX
Martin Schlegel
Published as Hekla
2000
Koggen
Hendrik Cornilly

1999
Das Kollier
André Frobel

1998
Kontor
Michael Schacht

1997
Blindes Huhn
Michael Schacht

1996
Boomtown
Bernhard Weber
Published as Downtown
1995
Interreg
Robert Puaschitz

1994
Das Spiel der Weinberge
Christwart Conrad
Published as Vino
1993
Charly's Pub
Stefan Dorra
Published as Volle Hütte
1992
Burgen am Rhein
Reinhard Herbert
Published as Highlanders
1991
Trophy-Cup
Thomas Wevers & Karl-Heinz Reinelt

1990
Käpt'n Flints Kumpane
Franz Josef Lamminger
Published as Jolly Roger
1989
Coconuts
Franz Josef Lamminger
Published as Wer Hat Die Kokosnuss?

Also Recommended

2015

2nd place: Das geht schief by Timo Diegel
3rd place: Kallipolis by Bjoern Ebeling
Special Prize for Best Full-Evening Game: Ao-Tea-Roa by Didier Rikelynck
Special Prize for Best Two-Player Game: Glade by Gilbert Walker

2014

2nd place: Bier Barone by Malte Mertens
3rd place: Valhalla by Phil Walker-Harding
Special Prize for Best Full-Evening Game: Dilluvia Project by Alexandre Garcia

2013

2nd place: Steam Noir: Revolution by Daniel Danzer
3rd place: Rothenberg by Phil Walker-Harding
Special Prize for Best Two-Player Game: Die Pagoden von Dra Chen [Published as Pagoda] by Arve D. Fühler
Special Prize for Best Full-Evening Game: Heinrich IV: Ein König auf Reisen by Christian Scheibner

2011

2nd place: Hexa Maxima by Robert Schuppe
3rd place: Vasall by Volker Sänger
Special Prize for Best Children's Game: Bienchen Bande by Carsten Schauf
Special Prize for Best Full-Evening Game: Ruhrschifffahrt 1769-1890 by Thomas Spitzer

2010

2nd place: Die Staufer by Andreas Steding
3rd place: Midgard Marauders by Yort Watson
Special Prize for Best 2-Player Game: Moeraki – Kemu by Stefan Kiehl
Special Prize for Best Full-Evening Game: Altiplano by Louis Malz & Stefan Malz

2009

2nd place: Wampum by Jeffrey D. Allers
3rd place: Nomolasson von Stefan Risthaus
Special Prize for Best Children's Game: Ententeich by Stefan Breuer
Special Prize for Best Full-Evening Game: Die Firma by Maximilian Thiel

2008

2nd place: TEMBO by Alf Seegert
3rd place: Architekten von Florenz by Andreas Steding
Special Prize for Best Children's Game: Elfi by Kirsten Hiese
Special Prize for Best Full-Evening Game: Cuzco by Antti Lehtinen & Juha Linnanen

2007

[No 2nd place: There was a tie for 1st place.]
3rd place: Burgenland by Wolfgang A. Lehmann
Special Prize for Best Children's Game: Backe Backe Kuchen by Heike Risthaus
Special Prize for Best Full-Evening Game: Caribé by Rob Bartel

2006

2nd place: Guatemala Café by Inka Brand & Markus Brand
3rd place: Duell der Elemente by Erich Haeffner
Special Prize for Best Children's Game: Husch hinter’n Busch by Udo Peise
Special Prize for Best Full-Evening Game: Planet Steam by Heinz-Georg Thiemann

2005

2nd place: Rally Car by Sebastian Bleasdale
3rd place: The Cows of Parma by Stefan Alexander

2004

2nd place: The Vapors of Delphi by Alf Seegert
3rd place: Verrückter Zirkus by Pascal Le Merrer

2003

2nd place: Hansegold by Dirk Barsuhn
3rd place: Merkantilismus [Published as Kogge?] by Andreas Steding

2002

2nd place: Hau Ruck by Claus Lenz
3rd place: Jacare by Martin Schlegel

2001

2nd place: Rumis by Stefan Kögl
3rd place: Kanaloa by Günter Cornett
4th place: Floating Bridge by Ivo Dekoning
5th place: Limes [Sounds like it may have become Top oder Flop later] by Martin Schlegel

2000

2nd place: Mato Grosso by Martin Schlegel
3rd place: Drunter oder Drüber by Jürgen Kraul
4th place: König Fussball by Wolfgang Dirscherl
5th place: The Dragon of Mekong by Roberto Fraga

1999

2nd place: Graffiti by Dieter Heyn
3rd place: Toppen by Benni Bärmann
4th place: Kängu by Thomas Schneider Axmann
5th place: Tortuga by Reiner Martin

1998

2nd place: Adamas by André Frobel
3rd place: Zokern by Gerd Hebbinghaus
4th place: Plus / Minus by Michael Kögler
5th place: Fette Beute by Hartmut Kommerell

1997

2nd place: Nach Aktenlage by Jan von Kügelgen
3rd place: Chasse Partie by Franz-Josef Lamminger
4th place: Bilder einer Ausstellung by Hartmut Kommerell
5th place: Mondrian [Published as Ido] by Bernhard Weber

1996

2nd place: Die Götter des Olymps by Günther Burkhardt
3rd place: Hollywood shuffle by Richard Hehn
4th place: Affenpasch by Heribert Ramroth
5th place: Müllers Esel by Jürgen Ott

1995

2nd place: Kicherkobolde by Jan von Kügelgen
3rd place: Rafting [Published as Mississippi Queen] by Werner Hodel
4th place: Sherpas [Published as Himalaya] by Günter Burkhardt
5th place: Boris & Ko(hle) by Günter Burkhardt

1994

2nd place: Das Vermächtnis by Wolfgang Sentker
3rd place: Hollywood by Dieter Heyn
4th place: Meister der Zuckerbäcker by Klaus Kreowski
5th place: Charts [Published 1996 by Piatnik] by Michael Schacht

1993

2nd place: Seilschaften by Doris Matthäus & Frank Nestel
3rd place: Die Leuchtturmarchitekten by Thomas Wewers
4th place: Arche Noah by Ferdinand Beiter
5th place: Wikingergold by Robert Leiderer

1992

2nd place: Die Pyramide des Pharaos by Stefan H. Dorra
3rd place: Banana Republic by Doris Matthäus & Frank Nestel
4th place: Autoscooter by Günter Cornett
5th place: Cinema by Thomas Schneider

1991

2nd place: Millennium by Uwe Rosenberg
3rd place: Zirkus Maximus by INVALID OBJECT ID=4400, type=person
4th place: Schlafmütze by Detlef Wendt
5th place: Schlangenkönigin by Anna Leven

1990

2nd place: Vendetta by Doris Matthäus & Frank Nestel
3rd place: Musketiere by Franz Josef Lamminger
4th place: Airlines by Kai Poggenklaas
5th place: Mauern Babylon by Hartmut Witt

1989

2nd place: Wege by Edith Schlichting
3rd place: Donky [Published as Esels-Rennen] by Frank Nestel
4th place: Dicke Kartoffeln by Doris Matthäus
5th place: Punktejagd by Volker Mattick

[What Links Here]
Front Page | Welcome | Contact | Privacy Policy | Terms of Service | Advertise | Support BGG | Feeds RSS
Geekdo, BoardGameGeek, the Geekdo logo, and the BoardGameGeek logo are trademarks of BoardGameGeek, LLC.