GeekGold Bonus for All Supporters at year's end: 1000!

8,520 Supporters

$15 min for supporter badge & GeekGold bonus
20 Days Left

Support:

Recommend
142 
 Thumb up
 Hide
2409 Posts
1 , 2 , 3 , 4 , 5  Next »  [97] | 

GrEEK Guild» Forums » General

Subject: Game Setup: Ας γνωριστούμε :-) rss

Your Tags: Add tags
Popular Tags: [View All]
Manos Velivassakis
Greece
Athens
Attiki
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Kalws hr8ate sto Ellhniko Guild!!

Elpizw na ginoume mia megalh parea kai na perasete oloi kala! Apoteros skopos fysika na paiksoume ta agaphmena mas epitrapezia! Den einai panta toso eykolo na vreis group gia na paikseis. Epipleon oi neoi users mporoun na voh8h8oun rwtwntas oti 8eloun sxetika me to site ka8ws 8elei ligo psaksimo sthn arxh. Kai fysika den 8a leipoun oi syzhthseis gyrw apo ta epitrapezia. Loipon...as ksekinhsoume tis systaseis.

Manos Velivassakis,26 28 etwn, menw Xersoniso Hrakleiou alla syntoma metakomizw sthn A8hna kai m'aresoun eksisou ta Eurogames kai ta Ameritrash /Light Wargames.Agaphmena 8emata: Sci - Fi,Horror,Fantasy kai kata deytero logo ,Istoria.

Perimenw na akousw kai tis dikes sas protimhseis kai thn perioxh pou menete!
16 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
Re: Game Setup: As gnwristoume :-)
Δημητρης ,28 χρ.Μενω Νοτια προαστια Αθηνας και μου αρεσει οποιοδηποτε επιτραπεζιο εχει ποικιλια στους κανονες ή στο υλικο,χωρις να αναπτυσσει πολυ βαθια στρατηγικη.
11 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Christopher Zachariadis
Greece
Kozani
flag msg tools
mbmb
Xristoforos 43. "Gerolykos" sta wargames. Melos tou esfips (ellinikos syllogos filon istorias ke pexnidion stratigikis) sti Thessaloniki. Meno Kozani ke de tha elega oxi se neous antipalous sto pedio tis maxis. Sixenome ta greeklish alla den tha gini afto aitia na min simmetexo stin prospathia. Keep up the good work!
9 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Geo
Greece
Athens
Marousi
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Giorgos 42. Epaiza wargames gia polla xronia (exo ta perissotera tis Avalon Hill) alla ta teleytaia xronia me tis doyleies den exoyme toso eleythero xrono (oyte antipaloys). Paizoyme kyrios kala German boardgames kai apofeygoyme ta paixnidia me poly tyxi ektos an einai grigora kai exoyn plaka.

H syllogi moy an kai fainetai megali den einai i megalyteri... O filos moy o Giannis stin Patra (vavel) exei pano apo 2000 games. wow

To kalo einai oti paizei kai i gynaika moy (kai tis perissoteres fores mas kerdizei). Synithos kanonizoyme Kyriakes se mas sto Marousi me merikoys gamers apo to BGG me toys opoioys gnorizomaste arketa xronia tora (Alex poy eisai?)

Opoios thelei na erthei einai eyprosdektos.

(Me ta ellinika den eixa pote problima sto BGG. Τα αναγνωριζει σωστα!)
9 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Manos Velivassakis
Greece
Athens
Attiki
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
christopherz wrote:
Sixenome ta greeklish alla den tha gini afto aitia na min simmetexo stin prospathia. Keep up the good work!

Τότε ας δοκιμάσουμε να μιλάμε κανονικά στα Ελληνικά! Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά και δεν θα υπάρξουν προβλήματα! θα κάνω και σχετική ερώτηση στους Administrators του BGG! κι εγώ προτιμώ τα Ελληνικά, αλλά κάποια Geekmails που είχα στείλει παλαιότερα, είχαν πάει κινέζικα στους παραλήπτες.

Προσπάθησα να αλλάξω σε Ελληνικά το μηνυματάκι που δίνει την περιγραφή πριν εισέλθει κάποιος στο Guild αλλά δεν είναι εφικτό.

PARAKALO AN KAPOIOS DEN DIAVAZEI TOUS ELLHNIKOUS XARAKTHRES NA ENHMERWSEI!

2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Vangelis Velles
Greece
Athens
Agia Paraskevi
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Γεια σας κι από μένα. Λέγομαι Βαγγέλης είμαι 33 και μενω στην Αγ. Παρασκευή. Παίζω κυρίως eurogames και ενω προσπαθώ να μεγαλώσω τη συλλογή μου (έχω περίπυ 18 παιχνίδια, βρίσκω όλο και πιο δύσκολα παρέες να παίξουμε.
Πάντως το ότι είμαστε κιόλας 15 μέλη έιναι πολύ ευχάριστο. Άντε και εις ανώτερα.
10 
 Thumb up
0.10
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Geo
Greece
Athens
Marousi
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Vagos wrote:
Παίζω κυρίως eurogames και ενω προσπαθώ να μεγαλώσω τη συλλογή μου, βρίσκω όλο και πιο δύσκολα παρέες να παίξουμε.

Ελα Μαρουσι την επομενη φορα που θα κανονισουμε. Κοντα ειμαστε.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Nick Pluto
Greece
Athens
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Onomazomai Nikos kai eimai 31 etwn kai menw Allimo
Distixos bwrw na grafw mono greeklish, sini8eia pou mou exei meinei apo ta fititika mou xronia stin agglia.

Eimai melos mias online pareas pou legomaste MAZA [eixame ksekinisi apo to 1997 paizwntas online MUD, meta counterstrike kai fps, pen and paper rpgs [dnd, shadowrun, earthdawn, rolemaster] kai tora EVE online, alloi WoW, kai alloi LotrO. Kanoume sixnes mini-sinantiseis gia na paiksoume epitrapezia [kirios Arkham Horror kai tora etimazoume Game of thrones], kai megaliteres sinantiseis gia mpires.

San parea exoume arketa paixnidia pou exoume paiksei [Arkham horror me ola ta expansions, munchkin, grass, betrayal at house on the hill], kai arketa perisotera pou den exoume aksio8ei na diavasoume tous kanones akoma [Marvel Heroes, monsters menace america, shadows over camelot, heroscape].
8 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Alkis Moraitis
Australia
Sydney Olympic Park
NSW
flag msg tools
designer
We gotta get out while we 're young, `cause tramps like us, baby we were born to run...
mbmbmbmbmb
Με λένε Άλκη, είμαι 40 χρονών και είμαι εθισμένος, μαζί με την γυναίκα μου, στα Euro games εδώ και 5 χρόνια. Μένω στο Αίγιο και έχω στην συλλογή γύρω στα 165 παιχνίδια. Πάιζω συχνά με τους καλούς φίλους μου από την Αθήνα, τον Geoman kai ton Gkako, αλλα και με τον κουμπάρο μου τον Vavel στο Ρίο. Επίσης παιζουμε και με κάποιους φίλους φοιτητές από την Πάτρα, καινούριους στο χόμπι αλλά πολλά υποσχόμενους.

Μού αρέσει να φτιάχνω home made versions από αρκετά παιχνίδια, αλλά έχω σχεδιάσει κι ένα δικό μου απλό cardgame το Punch!

http://www.boardgamegeek.com/game/20302

Κατεβάστε το και παίξτε ελεύθερα. Βάλτε το rating σας στο BGG.
10 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Panos Bozas
Greece
Nikaia
Pireaus Attica
flag msg tools
badge
mbmbmbmb
Έχω εντυπωσιαστεί με τις ηλικίες που βλέπω,μάλλον ντρέπομαι να πω τη δική μου

Παναγιώτης 23, από Νίκαια, φοιτητής του Πανεπιστημίου Πειραιώς και μελλοντικός κουμπάρος του Manofsorrows Είμαι άνθρωπος με στόχους στη ζωή μου,μικρούς και εφικτούς. Ένας στόχος είναι να μεζέψω όλα τα παιχνίδια της 10άδας του geek,μετά να φτάσω τα 100 σύνολο,έπειτα τα 1000 κ.ο.κ.

Δηλώνω ευθαρσώς eurogamer,δεν πολυτρελαίνομαι για wargames και παιχνίδια με ζάρι. Με τον Manofsorrows έχουμε το στανταρ grp μας όμως πάντα μας αρέσει να παίζουμε και με άλλους geeks επομένως εύχομαι να κανονίσουμε κάποια καλά meetings στην Αθήνα!
6 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Geo
Greece
Athens
Marousi
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
OT: Elpizo na sas aresei to logo toy Greek Guild.
3 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Manos Velivassakis
Greece
Athens
Attiki
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb

Μια χαρά! Αν βρεις εικόνα με ελληνικού θέματος επιτραπέζια (πχ Hellas,Perikles) ίσως να την αντικαθηστούσαμε. Η σημαιούλα να παραμείνει όμως. Κι έτσι πάντως πολύ ωραίο φαίνεται!

1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Geo
Greece
Athens
Marousi
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
ManOfSorrows wrote:

Μια χαρά! Αν βρεις εικόνα με ελληνικού θέματος επιτραπέζια (πχ Hellas,Perikles) ίσως να την αντικαθηστούσαμε. Η σημαιούλα να παραμείνει όμως. Κι έτσι πάντως πολύ ωραίο φαίνεται!

Το logo το εφτιαξα στο Photoshop απο εικονες που βρηκα στο BGG. Αν βρω κουτια απο games οπως το Hellas, που να ταιριαζουν ομως μεταξυ τους, θα το αλλαξω.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Giannis Tsekos

Kalamata and/or Athens
msg tools
mbmbmbmbmb
Geia sas kai apo mena.
Giannis, 28 xronon apo Kalamata.

Exo gnoristi me gamers opos Alki kai Geoman pio palia opou emena Athens kai mporousa na sinantiomaste gia partides gaming ^^

Tora pia Kalamata exo arketous filous pou paizoume sixna pikna epitrapezia. p.x. exo monima alla 3 atoma gia Tichu pou latreuo

Genika alos ena Eurogamer sas xerata
6 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
aristides mytaras
Greece
athens
flag msg tools
mb
γεια σε ολους!
με μεγαλη χαρα βρισκω το ελληνικο guild! πολλες φορες αναρρωτηθηκα γιατι δεν μπορω να κανω user search με κριτιριο την χωρα στο bgg.

Ειμαι ο Αριστειδης, 33, αμπελοκηποι Αθηνας, και ειμαι καλα.

Ξεκινησα δειλα πριν 5-6 χρονια οταν πηρα το through the desert, catan κλπ και σιγα-σιγα, το ενδιαφερον μεγαλωσε. Με ενδιαφερει και το design, οπως και τον φιλο Αλκη. Ενα print-and-play παιχνιδι που εφτιαξα ειναι εδω:
http://www.mytaras.com/ren.html
Εχω ηδη στειλει ενα παιχνιδι μου στον διαγωνισμο της boulogne στην Γαλλια για φετος (που εχουμε κανει playtest και με τον φιλο geoman!) και εχω αρκετα σχεδια σχεδον ετοιμα για το μελλον.

Το σηματακι ειναι ωραιο. Για πιο ελληνικο θεμα, θα τολμησω να προτεινω και καπου να φαινεται ο χαρτης της ελλαδας που εχω φτιαξει για το powergrid, νομιζω κολλαει στο θεμα!

6 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Yiorgos Golfinopoulos
Greece
Patras
GREECE
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Γεια σας κι απο μενα, Γιωργος, 26 χρονων, μενω Πατρα. Υπολοιποι Πατρινοι, εμφανιστειτε!

Μου αρεσουν τα παιχνιδια με πολυ "θεμα", ειδικα οταν οι κανονες τους τεινουν προς το πιο "καθαρο" ευρωπαικο στυλ (κατι μεταξυ του Blue Moon City και του Fury of Dracula για παραδειγμα ).

Γουσταρω πολυ την ιδεα του guild, μερικες φορες απλα δεν μπορεις να συνεννοηθεις με τους ξενους geeks...shake
7 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Christos Paraskevopoulos
Greece
flag msg tools
Γεια σε όλους,
Είμαι ο Χρήστος, 32, δικηγόρος, μένω στην Αθήνα, στο Παγκράτι.
Μου αρέσουν τα παιχνίδια στρατηγικής & διπλωματίας, όπου βασικά ο ένας παίχτης προσπαθεί να κερδίσει/καταστρέψει τον άλλον (καθόλου ειρηνικό το ξέρω, αλλά τι να κάνουμε ...). Δεν μου αρέσουν τα παιχνίδια που έχουν ζάρι και όλα τα γλυκούλικα, συμπαθητικά, εύπεπτα κλπ. Είμαι παλιός RPGας, αλλά πλέον που χρόνος ...
Με χαροποιεί η δημιουργία του guild και ελπίζω να μας δοθεί η ευκαιρία να γνωριστούμε και να κάνουμε κάποια sessions.
Φιλικά,
Χρήστος
6 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Nikolas Sakaloglou
Greece
Keratsini
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
Γεια και από μένα!
Νίκος, 30 ετών, από Κερατσίνι!

Μεγάλη αδυναμία μου τα παιχνιδια τύπου Wallenstein και γενικότερα όσα συνδυάζουν long term strategy και αλληλεπίδραση παικτών -κυρίως γιατί προκαλούν ένταση και πλάκα στην παρέα- αλλά είμαι ανοιχτός σε κάθε νέο παιχνίδι!

Ειμαι σχετικά καινουργιος στο hobby -1 χρονο- και η συλλογή μου έχει καμμιά 30ρια games! Ευτυχως η κοπέλα μου ειναι και αυτή fun οπότε για τα 2player games ειμαι ok!

Αντιθετα,για τα πιο περιπλοκα 4-5 player games, παρέα δύσκολα βρισκεται! Αναφέρω καποια απο τα παιχνιδια που ολο και πιο δυσκολα ερχονται στο τραπεζι, οποτε οσοι ενδιαφερονται και η αποσταση δεν ειναι απαγορευτικη, ας επικοινωνησουν:
A Game of Thrones, Prince of Flowrence, Railroad Tycoon, Imperial, Puerto Rico, Struggle of Empires, Die Macher (Αυτο ουτε καν το εχω ανοίξειcry!!!!)

Συγχαρητηρια στον Μανο για την προσπάθεια να μας μαζέψει!!!

7 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Geo
Greece
Athens
Marousi
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
aristid wrote:
Για πιο ελληνικο θεμα, θα τολμησω να προτεινω και καπου να φαινεται ο χαρτης της ελλαδας που εχω φτιαξει για το powergrid, νομιζω κολλαει στο θεμα!

Συμφωνω γι'αυτο και εκανα update το logo. Ελπιζω να σας αρεσει!

aristid wrote:
Ειμαι ο Αριστειδης, 33, αμπελοκηποι Αθηνας, και ειμαι καλα.

Συγκεντρωση για ψυχαναλυση;

Boofus wrote:
Γεια σας κι απο μενα, Γιωργος, 26 χρονων, μενω Πατρα. Υπολοιποι Πατρινοι, εμφανιστειτε!

Στειλε geεkmail στον vavel: μενει Πατρα, εχει 2000+ games και απο οτι ξερω ψαχνει για αντιπαλους!

2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Dennis Papaioannou
Canada
Montreal
Quebec
flag msg tools
mbmbmbmbmb

Γεια σας κι από μένα. Με λένε Ντένη, είμαι 33 κι έχω κι εγώ το μικρόβιο που μας ενώνει. Πολύ μικρή η συλλογή μου (καμιά 40αριά παιχνίδια, αλλά διευρύνω τους ορίζοντές μου παίζοντας αραιά και που με τον Geoman.

8 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Nick Al
Greece
Unspecified
flag msg tools
mbmbmbmbmb

Nikos , 37 etwn apo Athina (Koridallo).Fetos meno Rethimno kai an
kapios gamer menei ekei -xlomo mou fenete- as mou grapsei.
Vasika ksekinisa apo skaki ke otan telmatosa to riksa
sto epitrapezio.Protimo na pezo ta dokimasmena ke eborika german games
(opos puerto rico i caylus) alla den leo oxi kai se nea pexnidia.
Kali i prospathia na organothoume ligo , esto ke diktiaka.

7 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
George Anastasoulis
Greece
Ioannina
Unspecified
flag msg tools
mb
Γειά σας παιδιά,
με λένε Γιώργο και είμαι 47 χρονών (ο μεγαλύτερος εδώ απ΄ότι φαίνεται και είμαι Αθηναίος, αλλά μένω στα Γιάννενα.
Τα wargames τα ξεκίνησα το '80 που σπούδαζα στον Καναδά και έκτοτε ασχολούμαι αλλά με φθίνοντα ρυθμό, ένεκα η κόρη μου.
Τα τελευταία χρόνια παίζω online Age of Mythology και σπανίως κανένα wargame, όταν έρχομαι στην Αθήνα και βρίσκω την παλιοπαρέα.

Καλή η προσπάθεια και το λόγκο, η συμμετοχή έχει σημασία.

γειά και χαρά
8 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Harry Kalaitzidis
Greece
Chania
flag msg tools
mbmbmbmb
Γειά σας κι από εμένα,

Με λένε Χάρη, 32 και μένω στα Χανιά. Δεν έχω πολλά board games αλλά με ενδιαφέρει πολύ το σπόρ, οπότε αν είναι κανένας από Χανιά ας μου στείλει mail. Από τη θητεία μου στην Αγγλιά γνώρισα τα Settlers, Puerto Rico, San Juan, St. Petersburg, Carcassonne και Caylus. Επίσης πολύ πορωμένος με Civilization αλλά δύσκολα παίζεται λόγω της μεγάλης χρονικής διάρκειας. Είμαι επίσης παλιός Magic-άς και D&D-ίστας αλλά δεν ασχολούμαι πλέον, λόγω έλλειψης χρόνου.

Χαίρομαι που βλέπω τόσο πολύ κόσμο να ανταποκρίνεται στο κάλεσμα.
9 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Anastasios Kyparissidis
Greece
Thessaloniki
none
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Γειά σε όλους!!!

Με λένε Τάσο Κυπαρισσίδη, είμαι 28 χρονών και μένω Θεσσαλονίκη στο Πανόραμα. Επιτραπέζια παίζω από 8 χρονών όταν οι γονείς μου μου εκάναν δώρο το RISK (σε αγγλική έκδοση παρακαλώ...τότε έμενα στον Καναδά. Από τότε είμαι μονίμως κολλημένος. Μου αρέσει σχεδόν οτιδείποτε σε επιτραπέζιο αρκεί να μην είναι κάποιο ultra heavy wargame που θέλει 200+ ώρες για να τελιώσει. Ξεκίνησα να αγοράζω σοβαρά επιτραπέζια από το 1989 με το DIPLOMACY το οποίο και έχουμε λιώσει στην κυριολεξία. Φετιχ στα επιτραπέζια για μένα είναι τα civilization games. Λατρεύω το Advanced Civilization της Avalοn Hill (δυστυχώς το έχει ένας φίλος και όχι εγώ....δεν μου το πουλάει....cry )....και έχω στην κατοχή μου το Civilization: The Boardgame της Eagle το History of the World (ΑΗ και άλλα...Εσχάτως το έχουμε ρίξει πολύ στα Euro/German games μαζί με την κοπέλα μου και δύο καλούς φίλους....Νόμιζα ότι είχα πολλά παιχνίδια στη συλλογή μου με 40 τίτλους αλλά βλέπω ότι έχω πολλά ψωμία να φάω ακόμα....

Συγχαρητήρια για το Guild!!! Ελληνές gamers ενωθείτε!!
11 
 Thumb up
0.05
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Nick Pluto
Greece
Athens
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Egw anarotieme an o Geoman exei asfalisei tin silogi tou... Aksiozileuth
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
1 , 2 , 3 , 4 , 5  Next »  [97] | 
Front Page | Welcome | Contact | Privacy Policy | Terms of Service | Advertise | Support BGG | Feeds RSS
Geekdo, BoardGameGeek, the Geekdo logo, and the BoardGameGeek logo are trademarks of BoardGameGeek, LLC.