Recommend
9 
 Thumb up
 Hide
30 Posts
1 , 2  Next »   | 

GrEEK Guild Retro» Forums » General

Subject: Ελληνικη Math Trade Ιουνιου 2017 rss

Your Tags: Add tags
Popular Tags: [View All]
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
Αρχισε η math trade!

https://www.boardgamegeek.com/geeklist/226180/greek-june-201...

Θυμιζω καποια πραγματα που θα μας γλυτωσουν αρκετο χρονο κ κοπο:

Μικροφθορες, ελλειψεις, ζημιες να περιγραφουν με BOLD γραμματα.
ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ "ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ" ΕΑΝ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ Ή ΣΤΑ COMPONENTS ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΨΕΓΑΔΙ. Αριστη κατασταση σημαινει: εβγαλα την ζελατινα, το επαιξα 1-2 φορες και δεν υπηρξε η παραμικρη φθορα.

Εαν εισαγετε παιχνιδι που εχει κειμενο και δεν ειναι αγγλικο ή ελληνικο, τοτε αναφερετε ξεκαθαρα "ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ/ΠΟΛΥ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ/ΓΑΛΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ" με BOLD γραμματα και επειτα πειτε την γνωμη σας για το πόσο playable καθισταται το παιχνιδι.

Εχετε οπτικη επαφη και ελεγξτε τα αντικειμενα πριν ληξει η προθεσμια να αλλαξετε την περιγραφη σας.

Ολα τα "outside the scope of BGG" items, οπως πχ τα χρηματα, θα πρεπει να συνοδευονται απο τιτλο μεσα στην περιγραφη ως εξης:
+altname+ ΤΙΤΛΟΣ -altname-

Η εικονα στο entry να ταιριαζει με την ακριβη εκδοση του αντικειμενου. Για να το κανετε αυτο, εισαγετε τον σωστο αριθμο εικονας που μπορειτε να ψαξετε στα versions του παιχνιδιου.

Τα sweeteners εχουν τις ιδιες απαιτησεις στην περιγραφη που εχουν και τα κανονικα αντικειμενα, πχ εκδοση, γλωσσα, φθορες, εαν λειπει το κουτι να το αναφερετε κλπ

Ολα τα print n play παιχνιδια, ή παιχνιδια με ελλιπη components, ή entries που αφορουν σκορπια components απο παιχνιδι, και οποιοδηποτε entry γενικα εχει σημαντικα μειωμενη αξια σε σχεση με μια πληρη official εκδοση του παιχνιδιου, απαγορευεται να εισαχθουν σαν κανονικο entry παιχνιδιου!
Τα entries αυτα πρεπει να εισαχθουν ως "outside the scope of BGG" και να αναφερονται με bold γραμματα και μεγαλυτερη γραμματοσειρα οι διαφορες απο την official εκδοση. Μεσα στην περιγραφη δικαιουστε να δωσετε καταλληλο τιτλο, πχ
+altname+ print n play agricola -altname-
+altname+ μονο οι αγγλικες καρτες απο το agricola -altname-

Μην χρησιμοποιειτε λαστιχακια για την ταξινομηση των components καθως μετα απο λιγους μηνες τα λαστιχακια ξεραινονται πανω στις καρτες/κουτια κλπ σημαδευοντας και αχρηστευοντας τα components.

Για παιχνιδια της GMT, αναφερετε αν περιεχουν mounted χαρτη, ακομα κ αν ολες οι εκδοσεις εχουν/δεν εχουν mounted χαρτη.

η επικοινωνια σε περιπτωση λαθους περιγραφης σας, θα πρεπει να αρχιζει απο εσας και με αμεση προταση μορφων αποζημιωσης ή εναλλακτικων λυσεων. Απαγορευεται να ρωτατε τον παραληπτη αν επιθυμει ή οχι αποζημιωση/λυση κ να τον βαζετε ετσι στην δυσαρεστη θεση να ζητιανεψει την αποζημιωση που οφειλετε να δωσετε.
Η math trade ειναι φιλικη διαδικασια οσο και ο καθενας μας ειναι υπευθυνος των περιγραφων που δινει, διαφορετικα προκειται περι γαϊδουριας. Αρχιζετε λοιπον αμεσα την συζητηση για αποζημιωση/λυση οταν διαπιστωσετε αποκλιση απο την περιγραφη που δωσατε, χωρις να ρωτατε τον παραληπτη αν θελει ή οχι αποζημιωση ή εναλλακτικη. Αντιστροφως, ο παραληπτης δικαιουται αποζημιωση αλλά δεν δικαιουται να φερθει εκρηκτικα, τιμωρητικα ή με οποιοδηποτε μειωτικο τροπο. Εαν δεν πιστευετε οτι το εχετε, μην συμμετεχετε.

Μην χρησιμοποιειτε bold γραμματα, παρα μονο για να προειδοποιησετε για παρεξηγησεις οπως οι παραπανω.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ -ΔΗΛ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΝΤΟΣ 6 ΜΗΝΩΝ - ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ TRADE

παρακαλω αν αναγνωρισετε καποιον νεο χρηστη, στειλτε μου ενα geekmail
6 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
Για να εισαγετε αυτοματα τα αντικειμενα σας απο άλλες trades και να γλυτωσετε πολυ χρονο, ακολουθηστε το κατωθι link.

http://bgg.activityclub.org/olwlg/addmygames.cgi?listid=2308...

διαλεξτε μια προηγουμενη trade στην οποια εχετε συμμετεχει και επειτα διαλεξτε το αντικειμενο που θελετε να εισαγετε, αφου τσεκαρετε οτι δεν εχει συμβει καποια αλλαγη στο αυτοματο copy/paste της περιγραφης του.

σε περιπτωση που θελετε να γνωριζετε να κανετε μονοι σας την διαδικασια, το ανωθεν link το εκανα copy-paste ως εξης:
http://bgg.activityclub.org/olwlg/

3 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Nick Pluto
Greece
Athens
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Αν κάποιος σκέφτεται να βάλει ή να μην βάλει παιχνίδια απο τις παρακάτω κατηγορίες, τον ενημερώνω οτι με ενδιαφερουν και αρα να βαλει

Δηλαδη

με ενδιαφέρουν

-solo 'war'games (DVG, LnL, GMT, DG κτλ)
-wargames 90ς
-gamebooks (μοναχικός λύκος, Fighting Fantasy σε ελληνικά ή αγγλικά)
-rpg books (κυρίως main rulebooks)

EDIT: και battletech, πάντα θα με ενδιαφέρει το BATTLETECH
4 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Kostas Papathanasiou
Greece
Thessaloniki
Greece
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Κι εγω ενδιαφερομαι για RPGs και κυριως Dungeons & Dragons 4th edition πραγματακια. Οτι εχετε και δε το θελετε πια, ποσταρετε το!
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Apostolos Skoteiniotis
Greece
ATHENS-KOLONOS
flag msg tools
badge
Contest Addict
mbmbmbmbmb
Θα μπορουσα να προσφερω σαν sweeteners αντικειμενα που δεν ειναι παιχνιδια (πχ βιβλια);
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
scottie771 wrote:
Θα μπορουσα να προσφερω σαν sweeteners αντικειμενα που δεν ειναι παιχνιδια (πχ βιβλια);
οχι. λογω του οτι ετσι καποιος άλλος χρηστης θα μπορουσε να αρχιζει με προφαση ενα μηδαμινης αξιας επιτραπεζιο ως κυριο αντικειμενο, να βαζει οτιδηποτε αντικειμενο sweetener και να την μετατρεψει σε μικτη math trade.
3 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Ilias Patrikakis
Greece
Athens
flag msg tools
mbmbmbmb
Να ρωτησω και εγω...ειδα ενα παιδι που ποσταρε στην trade και ειναι απο San Francisco..τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;; Πως στελνουμε αν μας τυχει κατι σε αυτον;;
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Nick Pluto
Greece
Athens
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Και δεν γραφει και shipping terms αυτος
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
Θα επικοινωνησω μαζι τουβγια να του εξηγησω οτι χρειαζεται ελληνικη διευθυνση παραλαβης για να λαβει κανείς μερος.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ STEP 2 - ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΠΙΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΧΙ ΜΕ COMMENTS ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΣΑΣ

ευχαριστω θερμα
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
ΠΩΣ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ

Αφου δηλωσετε τα wants σας πρεπει να πατησετε το submit.

Εαν το ξεχασετε ειναι σαν να μην λαβατε καθολου μερος στο trade.

Το submit θα το βρειτε στο βημα 4: κατω κατω στο μερος της σελιδας, εχει
"Click here to edit your wants" ,πατηστε το.

θα σας εμφανιστει ενας πινακας με checkboxes. ο αλγοριθμος προσπαθει να μαντεψει πραγματα που δηλωσατε που δεν τα θελετε πραγματικα, και τα εχει επισημανει με κιτρινο χρωμα στο checkbox.
Αν οντως κανετε αλλαγες, πατηστε confirm changes για να περαστουν στην βαση δεδομενων.

Επειτα, στο πανω μερος της οθονης εχει μια χρωματιστη μπαρα κ ενα απο τα μεσαια στοιχεια της λεει σε πρασινο φοντο "Submit Your Lists Here"

πατωντας αυτη την επιλογη, θα σας εμφανιστει μια ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ λιστα με το ΤΙ ΔΗΛΩΣΑΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΑΣ.

Αφου ελεγξετε προσεκτικα οτι δεν κανατε καποιο λαθος, πατατε το κουμπακι Submit my wants που εμφανιστηκε.

Αν ολα πηγαν καλα, θα λαβετε geekmail επιβεβαιωσης.

Εαν επειτα αλλαξετε γνωμη κ κανετε αλλαγες στα τσεκαρισματα σας, πρεπει να ξαναπατησετε το submit.

Θα λαμβανετε καθε φορα ενα geekmail επιβεβαιωσης.

Παρακαλω να τσεκαρετε τις δηλωσεις για λαθη χρησιμοποιωντας το πινακακι του step 4 και το summary. Πιθανα λαθη ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΝ μετα την ανακοινωση των αποτελεσματων και θα σας βαρυνουν.

Καλα αποτελεσματα!
4 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
ΕΚΤΑΚΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΝ

ενημερωθηκα απο χρηστη οτι το olwlg ηταν down το απογευμα κ το επιβεβαιωσα εκεινη τη στιγμη.

Συνεπως επειδη καποια ατομα υπολογιζαν να κανουν/διορθωσουν δηλωσεις σημερα, γινεται παραταση αποτελεσματων εως τις 11 το βραδυ σημερα.

Εαν το προβλημα υπηρχε κ το πρωι, ενημερωστε με με geekmail ή τηλεφωνο για περαιτερω παραταση.
6 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
Περαιτερω, κ συμφωνα με τους κανονισμους, εαν δεν ειστε καποιος απο ετων πασιγνωστος χρηστης κ εαν δεν εχω τα στοιχεια σας, μην μπςιτε στον κοπο να υποβαλλετε δηλωση. Περσι ενας τρολ χρηστης μπηκε στην trade κ τον παρακαλαγαμε ενα χρονο να στειλει τα games που τελικα εστειλε αφου πρωτα δεινοπαθησα να βρω τα στοιχεια του.
3 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Vaggelis Vernadakis
Greece
Sitia
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Επειδή το σκέφτομαι εδώ και αρκετές mathtrade είπα εντέλει να το μοιραστώ: είναι φυσιολογικό που την μέρα που είναι να ανακοινωθούν τα αποτελέσματα της mathtrade έχω μια γλυκιά αγωνία που μπορώ να την παρομοιασω με εκείνη που ειχα την εποχή που περιμένα τον πατέρα μου να γυρίσει από την δουλειά και να με πάει βόλτα και να μου πάρει παγωτο όπως μου είχε υποσχεθεί;
17 
 Thumb up
0.25
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Kostantis Bamidis
Greece
Thessaloniki
flag msg tools
mb
Όντως!
7 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
jim drake
msg tools
Ούτε την Πρωτοχρονιά δεν έχω τέτοια αγωνία. Καλά αποτελέσματα!
6 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Giorgos Papagiavis
Greece
Patra
Achaia
flag msg tools
badge
mbmbmb
Refresh κάθε πέντε λεπτά και κάθε φορά "τσαντίλα" που δεν άλλαξε τίποτα στο εύλογο αυτό χρονικό διάστημα! Μέχρι την εξιλέωση....
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
jim drake
msg tools
3 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
την πατησατε παιδια, σορρυ. για λογους ανωτερας βιας τα αποτελεσματα θα τα εχετε αυριο στις 09¨10 το πρωι...

επαναλαμβανω για τριτη φορα:

ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΞΑΙΡΕΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ TRADE

μπαρμπαγιωργη ακους;
3 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Giorgos Papagiavis
Greece
Patra
Achaia
flag msg tools
badge
mbmbmb
Με στεναχωράς... Σου απάντησα στο μήνυμα.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
Σορρυ δικο μου το λαθος!
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
Ετοιμα τα αποτελεσματα!

http://bgg.activityclub.org/olwlg/trades-summary.cgi?listid=...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝΑΜΕΙΝΑΤΕ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΥΡΙΟ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ!
16 
 Thumb up
3.25
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

τα λεμε στην επομενη trade
15 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Vangelis Bagiartakis
Greece
Athens
flag msg tools
designer
badge
mbmbmbmbmb
Μία μικρή παράκληση για την επόμενη φορά: Γίνεται να δίνουμε λίγο παραπάνω χρόνο στα submissions? Και κατά προτίμηση να περιλαμβάνεται και σαββατοκύριακο σε αυτόν τον χρόνο;

Είχα δει ότι ξεκίνησε η math trade όταν πόσταρε ο Δημήτρης αλλά δεν κοίταξα να δω ακριβώς τις ημερομηνίες (my bad) θεωρώντας ότι θα κρατήσει αρκετές μέρες όπως γίνεται συνήθως. Ξαφνιάστηκα πολύ όταν ήρθε το Σάββατο και είδα ότι είχαν κλείσει οι συμμετοχές. Προφανώς δικό μου το φταίξιμο, εγώ έπρεπε να είχα δώσει περισσότερη προσοχή, απλά μου έκανε εντύπωση που δόθηκε τόσος λίγος χρόνος (ειδικά τη στιγμή που για τα wants δόθηκε ολόκληρη εβδομάδα).

Αυτά από μένα, φιλικά πάντα.

Σε ευχαριστούμε και πάλι Δημήτρη για τον κόπο σου.

Edit: ως χαζούλης είχα γράψει wants πιο πάνω ενώ εννοούσα τα submissions. :s
5 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Harris Tsagkas
Greece
Preveza
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Κι εγω δυστυχως δεν την προλαβα. Επλίζω την επόμενη!

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
1 , 2  Next »   | 
Front Page | Welcome | Contact | Privacy Policy | Terms of Service | Advertise | Support BGG | Feeds RSS
Geekdo, BoardGameGeek, the Geekdo logo, and the BoardGameGeek logo are trademarks of BoardGameGeek, LLC.