Recommend
14 
 Thumb up
 Hide
105 Posts
1 , 2 , 3 , 4 , 5  Next »   | 

GrEEK Guild Retro» Forums » General

Subject: Ελληνικη Math Trade Μαρτιου 2018 rss

Your Tags: Add tags
Popular Tags: [View All]
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
Αρχισε η math trade!

https://www.boardgamegeek.com/geeklist/239684/greek-mar-2018...

Θυμιζω καποια πραγματα που θα μας γλυτωσουν αρκετο χρονο κ κοπο:

Μικροφθορες, ελλειψεις, ζημιες να περιγραφουν με BOLD γραμματα.
ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ "ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ" ΕΑΝ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ Ή ΣΤΑ COMPONENTS ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΨΕΓΑΔΙ. Αριστη κατασταση σημαινει: εβγαλα την ζελατινα, το επαιξα 1-2 φορες και δεν υπηρξε η παραμικρη φθορα.

Εαν εισαγετε παιχνιδι που εχει κειμενο και δεν ειναι αγγλικο ή ελληνικο, τοτε αναφερετε ξεκαθαρα "ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ/ΠΟΛΥ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ/ΓΑΛΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ" με BOLD γραμματα και επειτα πειτε την γνωμη σας για το πόσο playable καθισταται το παιχνιδι.

Εχετε οπτικη επαφη και ελεγξτε τα αντικειμενα πριν ληξει η προθεσμια να αλλαξετε την περιγραφη σας.

Ολα τα "outside the scope of BGG" items, οπως πχ τα χρηματα, θα πρεπει να συνοδευονται απο τιτλο μεσα στην περιγραφη ως εξης:
+altname+ ΤΙΤΛΟΣ -altname-

Η εικονα στο entry να ταιριαζει με την ακριβη εκδοση του αντικειμενου. Για να το κανετε αυτο, εισαγετε τον σωστο αριθμο εικονας που μπορειτε να ψαξετε στα versions του παιχνιδιου.

Τα sweeteners εχουν τις ιδιες απαιτησεις στην περιγραφη που εχουν και τα κανονικα αντικειμενα, πχ εκδοση, γλωσσα, φθορες, εαν λειπει το κουτι να το αναφερετε κλπ

Ολα τα print n play παιχνιδια, ή παιχνιδια με ελλιπη components, ή entries που αφορουν σκορπια components απο παιχνιδι, και οποιοδηποτε entry γενικα εχει σημαντικα μειωμενη αξια σε σχεση με μια πληρη official εκδοση του παιχνιδιου, απαγορευεται να εισαχθουν σαν κανονικο entry παιχνιδιου!
Τα entries αυτα πρεπει να εισαχθουν ως "outside the scope of BGG" και να αναφερονται με bold γραμματα και μεγαλυτερη γραμματοσειρα οι διαφορες απο την official εκδοση. Μεσα στην περιγραφη δικαιουστε να δωσετε καταλληλο τιτλο, πχ
+altname+ print n play agricola -altname-
+altname+ μονο οι αγγλικες καρτες απο το agricola -altname-

Μην χρησιμοποιειτε λαστιχακια για την ταξινομηση των components καθως μετα απο λιγους μηνες τα λαστιχακια ξεραινονται πανω στις καρτες/κουτια κλπ σημαδευοντας και αχρηστευοντας τα components.

Για παιχνιδια της GMT, αναφερετε αν περιεχουν mounted χαρτη, ακομα κ αν ολες οι εκδοσεις εχουν/δεν εχουν mounted χαρτη.

η επικοινωνια σε περιπτωση λαθους περιγραφης σας, θα πρεπει να αρχιζει απο εσας και με αμεση προταση μορφων αποζημιωσης ή εναλλακτικων λυσεων. Απαγορευεται να ρωτατε τον παραληπτη αν επιθυμει ή οχι αποζημιωση/λυση κ να τον βαζετε ετσι στην δυσαρεστη θεση να ζητιανεψει την αποζημιωση που οφειλετε να δωσετε.
Η math trade ειναι φιλικη διαδικασια οσο και ο καθενας μας ειναι υπευθυνος των περιγραφων που δινει, διαφορετικα προκειται περι γαϊδουριας. Αρχιζετε λοιπον αμεσα την συζητηση για αποζημιωση/λυση οταν διαπιστωσετε αποκλιση απο την περιγραφη που δωσατε, χωρις να ρωτατε τον παραληπτη αν θελει ή οχι αποζημιωση ή εναλλακτικη. Αντιστροφως, ο παραληπτης δικαιουται αποζημιωση αλλά δεν δικαιουται να φερθει εκρηκτικα, τιμωρητικα ή με οποιοδηποτε μειωτικο τροπο. Εαν δεν πιστευετε οτι το εχετε, μην συμμετεχετε.

Μην χρησιμοποιειτε bold γραμματα, παρα μονο για να προειδοποιησετε για παρεξηγησεις οπως οι παραπανω.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ -ΔΗΛ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΝΤΟΣ 6 ΜΗΝΩΝ - ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ TRADE

παρακαλω αν αναγνωρισετε καποιον νεο χρηστη, στειλτε μου ενα geekmail

6 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
Για να εισαγετε αυτοματα τα αντικειμενα σας απο άλλες trades και να γλυτωσετε πολυ χρονο, ακολουθηστε το κατωθι link.

http://bgg.activityclub.org/olwlg/addmygames.cgi?listid=2396...

διαλεξτε μια προηγουμενη trade στην οποια εχετε συμμετεχει και επειτα διαλεξτε το αντικειμενο που θελετε να εισαγετε, αφου τσεκαρετε οτι δεν εχει συμβει καποια αλλαγη στο αυτοματο copy/paste της περιγραφης του.

σε περιπτωση που θελετε να γνωριζετε να κανετε μονοι σας την διαδικασια, το ανωθεν link το εκανα copy-paste ως εξης:
http://bgg.activityclub.org/olwlg/

6 
 Thumb up
5.00
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Βραδύπους Ένα
Greece
Athens
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Με τον βουλγαρο τι θα γινει?
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Nick Pluto
Greece
Athens
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
vradipous1 wrote:

Εγω Βουλγαρία δεν στέλνω!

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Yiorgos Golfinopoulos
Greece
Patras
GREECE
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Τι θα κανουμε με τον βουλγαρο πασχαλιατικα;
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Μιχάλης Λαστουπάς
Greece
flag msg tools
mbmbmbmbmb
vradipous1 wrote:

Οι όροι αναφέρουν

Quote:
Τα εντος Ελλαδος μεταφορικα κοστη τα αναλαμβανει ο αποστολεας

Παρόλο που αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι τα εκτός Ελλάδας, τα αναλαμβάνει ο παραλήπτης, σε συνδυασμό με το Greek math trade, θεωρώ ότι αυτό είναι το πνεύμα του κανονισμού. Σίγουρα αν μπω σε μία γερμανική math, δε νομίζω ότι μπορώ να έχω την απαίτηση να μου στείλουν με δωρεάν μεταφορικά τα παιχνίδια κι ελπίζω ότι κι ο συγκεκριμένος χρήστης το αναγνωρίζει αυτό.

Άντε το πολύ πολύ, καλή τη καρδιά να βάλει κάποιος το ποσό που θα κόστιζε η εντός Ελλάδας αποστολή.

Δημήτρη, σεβόμενος την έλλειψη χρόνου σου, αν μου δώσεις τη δικαιοδοσία, αναλαμβάνω να επικοινωνήσω εγώ μαζί του και να σου προωθήσω την θέση του.

Ωστόσο ίσως πρέπει πρώτα να λυθεί το θέμα που αναφέρει ο Νίκος

plutonick wrote:

Δηλαδή ομολογουμένως, ανεξάρτητα από το θέμα του κόστους, κάποιος μπορεί να μη θέλει να στείλει δέμα εξωτερικού. Ακόμα και ένας να είναι, το μόνο ασφαλές είναι να μη ληφθεί υπόψη η wantlist του
Anton Kirilov
Bulgaria
flag msg tools
mb

Σε αυτήν την περίπτωση νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να τον ενημερώσει ο Δημήτρης, αλλά και πάλι μπορώ να το αναλάβω αν θέλει. Ωστόσο προφανώς τη διαδικασία αφαίρεσης της λίστας, θα πρέπει να την κάνει ο ίδιος.
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Yiorgos Golfinopoulos
Greece
Patras
GREECE
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Καλα ολα αυτα, αλλα με το βουλγαρο ΤΙ ΘΑ ΚΑ ΝΟΥ ΜΕ;
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Yiorgos Golfinopoulos
Greece
Patras
GREECE
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Περα απο την πλακα, μην τον διωξετε το ανθρωπο. Απλα ενημερωστε τον οτι κατα πασα πιθανοτητα κανενας δε θα του στειλει δωρεαν. Εγω το γραφω και στις περιγραφες μου για να ειμαι καλυμενος.

Βεβαια επειδη καποιοι θα ξυπνησουν αργα και μονο οταν ερθει η ωρα να στειλουν βουλγαρια, καλο ειναι να τον ειδοποιησετε και ας πραξει αυτος αναλογα.
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Yiorgos Golfinopoulos
Greece
Patras
GREECE
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
darmion wrote:

plutonick wrote:

Δηλαδή ομολογουμένως, ανεξάρτητα από το θέμα του κόστους, κάποιος μπορεί να μη θέλει να στείλει δέμα εξωτερικού. Ακόμα και ένας να είναι, το μόνο ασφαλές είναι να μη ληφθεί υπόψη η wantlist του
Anton Kirilov
Bulgaria
flag msg tools
mb

Σε αυτήν την περίπτωση νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να τον ενημερώσει ο Δημήτρης, αλλά και πάλι μπορώ να το αναλάβω αν θέλει. Ωστόσο προφανώς τη διαδικασία αφαίρεσης της λίστας, θα πρέπει να την κάνει ο ίδιος.

Καλα εδω γελανε.

Προς plutonick: Η διαδικασια να στειλεις κατι την Ελλαδα και στην Βουλγαρια ειναι η ιδια. Υπαρχει καποιος λογος που δε στελνεις Βουλγαρια;

Προς darmion: Επειδη ο plutonick δεν καταλαβε (η μαλλον εκανε πλακα) θα διωξουμε καποιον απο την trade; Με ποια δικαιολογια; Η trade ειναι Ελληνικη οχι απο αποψη εντοπιοτητας αλλα απο θεληση περιορισμου του κοστους των μεταφορικων. Αν τετοιο θεμα δεν τιθεται, ας ειναι και απο τη Νεα Ζηλανδια καποιος, τι σας νοιαζει;

Αν βεβαια κανω λαθος καπου ας με διορθωσει ο διοργανωτης.
6 
 Thumb up
0.25
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Μιχάλης Λαστουπάς
Greece
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Boofus wrote:
darmion wrote:

[q="plutonick"]

Anton Kirilov
Bulgaria
flag msg tools
mb

Προς darmion: Επειδη ο plutonick δεν καταλαβε (η μαλλον εκανε πλακα) θα διωξουμε καποιον απο την trade; Με ποια δικαιολογια; Η trade ειναι Ελληνικη οχι απο αποψη εντοπιοτητας αλλα απο θεληση περιορισμου του κοστους των μεταφορικων. Αν τετοιο θεμα δεν τιθεται, ας ειναι και απο τη Νεα Ζηλανδια καποιος, τι σας νοιαζει;

Δεν είναι ο plutonick το θέμα, αλλά ο οποιοσδήποτε μπορεί να μην το έχει δει και δεν έχει ενημερωθεί. Απλά το post του Νίκου με έβαλε σε σκέψεις ότι μπορεί να μη σκέφτονται όλοι όπως εγώ.

Κάποιος διάβασε τους όρους και έχει συμφωνήσει με αυτούς και όχι με όσους μπορούν να προκύψουν στην πορεία. Για παράδειγμα κι ο Pecovarhy συμμετέχει πολύ συχνά σε διαδικασίες του Greek guild, αλλά πάντα το κάνει με τέτοιο τρόπο ώστε να μην παρεκκλίνει από τη διαδικασία και αν δεν κάνω λάθος ποτέ δεν τον έχουμε αποκλείσει. Η συμμετοχή του
Anton Kirilov
Bulgaria
flag msg tools
mb
στην math δεν καλύπτεται από τους παρόντες κανόνες (αν μου διαφεύγει κάτι, παρακαλώ να μου το επισημάνετε) με τους οποίους έχουν συμφωνήσει οι συμμετέχοντες.

Υπήρξαν περιπτώσεις δημοπρασιών που δεν ήθελαν να στείλουν γενικά εκτός της πόλης του. Στην Ευρωπαϊκή math, υπήρξε περίπτωση ανθρώπου που υποχρέωνε τον παραλήπτη συγκεκριμένων χωρών να πληρώσουν συστημένο γιατί του είχαν χαθεί αποστολές με τον συγκεκριμένο προορισμό.
Αυτό που εννοώ είναι ότι πρέπει να σεβαστούμε κάποιον που δε θέλει να στείλει στο εξωτερικό για τον οποιονδήποτε λόγο, εφόσον η συμμετοχή του δεν τον υποχρέωνε για κάτι τέτοιο εξαρχής.

Προφανώς αν τεθεί κανόνας που υποχρεώνει τους συμμετέχοντες να στείλουν οπουδήποτε (αντί για Ελλάδα όπως αναφέρετε ως τώρα) και ενημερωθούν όλοι οι συμμετέχοντες, οποίος διαφωνεί θα πρέπει να μη συμμετάσχει αυτός. Αλλά χωρίς να έχει λάβει γνώση, πιστεύω πως είναι άκομψο να υποχρεωθεί εκ των υστέρων να στείλει σε ένα μέρος για το οποίο δεν είχε συμφωνήσει όταν αποφάσισε να λάβει μέρος στη math.

Ο Νίκος μπορεί όντως να κάνει πλάκα, άλλοι όμως μπορεί να μην το έχουν δει και καλό θα ήταν να προλάβουμε άβολες καταστάσεις. Ίσως απλά είμαι περισσότερο από όσο θα έπρεπε προσεκτικός.
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Yiorgos Golfinopoulos
Greece
Patras
GREECE
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Οχι, καλα κανεις και εισαι προσεκτικος, με τη λυση που προτεινεις διαφωνω.

Υπαρχει κενο στους κανονες σε οτι αφορα την αποστολη στο εξωτερικο. Μεχρι να καλυφθει αυτο, πιστευω οτι το μονο λογικο και χρησιμο ειναι να ειδοποιηθει ο Βουλγαρος οτι θα πληρωσει τα μεταφορικα ΑΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ Ελλαδα στις τυχον ανταλλαγες του.

Το να τον εξαιρεσεις ειναι ακομψο και αδικο.

Το να συντονισεις ολους τους υπολοιπους συμμετεχοντες αυτη τη στιγμη για να βρεθει καποια αλλη λυση ειναι αδυνατο.
3 
 Thumb up
0.25
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Yiorgos Golfinopoulos
Greece
Patras
GREECE
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Και επισης να επισημανω οτι οι κανονες δεν αναφερουν πουθενα οτι δεν επιτρεπεται η συμμετοχη ατομων απο το εξωτερικο ή οτι η συμμετεχοντες δε θα χρειαστει να στειλουν στο εξωτερικο. Αρα δεν προκυπτει απο πουθενα οτι καποιος που διαβασε τους κανονες θα πρεπει να θεωρησει οτι δε θα συμβει κατι τετοιο.

Απο την αλλη οι κανονες αναφερουν χιλιες δυο μικρες μαλακιουλες με τις οποιες αναγκαστηκε προφανως ο κακομοιρης ο Base να ασχοληθει καποια στιγμη, οπως πχ να μη βαζουμε λαστιχακια στα παιχνιδια.

Τελοσπαντων, μη μου πολυδινετε σημασια, απλα δεν εχω τι να κανω σημερα το πρωι.
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Μιχάλης Λαστουπάς
Greece
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Boofus wrote:
Οχι, καλα κανεις και εισαι προσεκτικος, με τη λυση που προτεινεις διαφωνω.

Υπαρχει κενο στους κανονες σε οτι αφορα την αποστολη στο εξωτερικο. Μεχρι να καλυφθει αυτο, πιστευω οτι το μονο λογικο και χρησιμο ειναι να ειδοποιηθει ο Βουλγαρος οτι θα πληρωσει τα μεταφορικα ΑΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ Ελλαδα στις τυχον ανταλλαγες του.

Το να τον εξαιρεσεις ειναι ακομψο και αδικο.

Το να συντονισεις ολους τους υπολοιπους συμμετεχοντες αυτη τη στιγμη για να βρεθει καποια αλλη λυση ειναι αδυνατο.

Άκομψο και άδικο είναι και να υποχρεώσεις κάποιον που συμμετέχει σε ελληνική math να στείλει στην Βουλγαρία, χωρίς να έχει ενημερωθεί εκ των προτέρων.

Δηλαδή δε γίνεται για να σεβαστώ ένα χρήστη να επιβάλλω κάτι σε όλους τους υπόλοιπους εκ των υστέρων. Δε θα ήμουν προσεκτικός αν συμφωνούσα με κάτι τέτοιο.

Μπορούμε φυσικά να διαφωνούμε για αυτό. Νομίζω όμως πως καλό θα ήταν να ανανεωθούν οι κανόνες και να κοινοποιηθούν σε όλους τους συμμετέχοντες. Σίγουρα μπορεί να σταλεί μαζικό gm στους συμμετέχοντες.

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Μιχάλης Λαστουπάς
Greece
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Boofus wrote:
Και επισης να επισημανω οτι οι κανονες δεν αναφερουν πουθενα οτι δεν επιτρεπεται η συμμετοχη ατομων απο το εξωτερικο ή οτι η συμμετεχοντες δε θα χρειαστει να στειλουν στο εξωτερικο. Αρα δεν προκυπτει απο πουθενα οτι καποιος που διαβασε τους κανονες θα πρεπει να θεωρησει οτι δε θα συμβει κατι τετοιο.

Απο την αλλη οι κανονες αναφερουν χιλιες δυο μικρες μαλακιουλες με τις οποιες αναγκαστηκε προφανως ο κακομοιρης ο Base να ασχοληθει καποια στιγμη, οπως πχ να μη βαζουμε λαστιχακια στα παιχνιδια.

Τελοσπαντων, μη μου πολυδινετε σημασια, απλα δεν εχω τι να κανω σημερα το πρωι.

Για αυτό μίλησα για πνεύμα κανόνων σε συνδυασμό με τον τίτλο της math. Δεν αναφέρεται πουθενά αποστολή στο εξωτερικό, αναφέρεται όμως παντού Ελλάδα, οπότε κάποιος μπορεί να επικαλεστεί ότι δεν ήξερε.

Επίσης δεν έχω κάτι να κάνω σήμερα...
Ή τουλάχιστον κάτι που να μην αναβάλλεται...

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Yiorgos Golfinopoulos
Greece
Patras
GREECE
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Απλα ερμηνευουμε διαφορετικα το "πνευμα " των κανονων και τον τιτλο της math trade. Εγω επειδη εχω μικρη εμπιστοσυνη στην ορθοτητα της εκαστοτε ερμηνειας απο τον οποιονδηποτε, προτεινω κατι το οποιο ειναι α)ευκολο, β)αμεσο και γ)καλυπτει τους παντες.

Αλλα και παλι τον τελευταιο λογο εχει ο Base.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Yiorgos Golfinopoulos
Greece
Patras
GREECE
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Το να στειλεις μαζικα μεηλ σε 50 ατομα δε σου εξασφαλιζει οτι δε θα βρεθει καποιος εκ των υστερων να πει οτι "δεν το ειδα". Το να στειλεις ενα μεηλ στον Βουλγαρο και να του πεις οτι αν θελει να συμμετεχει πρεπει να ειναι προετοιμασμενος να πληρωσει μεταφορικα ειναι καλυτερο.

Και επισης μεχρι να βρεθει καποιος να μου εξηγησει τι αλλος λογος μπορει να υπαρχει, πλην των μεταφορικων, να μη θελει καποιος να στειλει στο εξωτερικο, δεν το λαμβανω υποψη μου σαν ενδεχομενο.

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Loukas Marmaras
Greece
Thessaloniki
Thessaloniki
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Ρωτώ λόγω άγνοιας. Για τη περίπτωση χρηματικού ποσού και όχι επιτραπέζιου.
Υπάρχει θέμα με κατάθεση σε τράπεζα της Βουλγαρίας με τη κράτηση κάποιου ποσού για προμήθεια;
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Μιχάλης Λαστουπάς
Greece
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Boofus wrote:
Το να στειλεις μαζικα μεηλ σε 50 ατομα δε σου εξασφαλιζει οτι δε θα βρεθει καποιος εκ των υστερων να πει οτι "δεν το ειδα". Το να στειλεις ενα μεηλ στον Βουλγαρο και να του πεις οτι αν θελει να συμμετεχει πρεπει να ειναι προετοιμασμενος να πληρωσει μεταφορικα ειναι καλυτερο.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το ένα αποκλείει το άλλο.

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
chris 34
Greece
Zevgolatio
Corinth
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Παιδια για να καταλαβω υπαρχει περιπτωση μεσω της αλυσιδας να πρεπει να στειλω καποιο παιχνιδι Βουλγαρια , ακομα και αν δεν εχω διασταυρωσει με παιχνιδια του παιδιου απο Βουλγαρια ?

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Δημητρης Βασιαδης
Greece
Ζωγραφου, Αθηνα
Αττική
flag msg tools
designer
mbmbmbmbmb
Παιδιά, μετά από επικοινωνία με μεηλ που είχα με τον Βούλγαρο, καταλήξαμε να μην συμμετέχει τελικά. Δεν επιθυμεί να καλύψει κόστη αλλά είχε στο μυαλό του μια λύση που ενδέχεται να φέρει αδιευκρινιστα πρόβληματα καθώς δεν είναι δοκιμασμένη. Εάν χρησιμοποιηθει σε ανταλλαγές εκτός trade η λύση που προτείνει και πιστοποιηθεί από γνωστό σε εμάς χρήστη και από επαρχία, τότε θα συμμετέχει στην επόμενη.
10 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Nick Pluto
Greece
Athens
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Boofus wrote:

Δεν κάνω πλάκα. Προτιμώ να μην διασταυρώσω τα επιτραπέζια μου, παρά να στείλω σε εξωτερικό. Το κόστος, εξτρα αμπαλάζ, αλλά και ρίσκο να φτάσει στον προορισμό του αντικείμενο είναι μεγαλύτερο. Επίσης δεν είμαι σίγουρος οτι ο Βουλγαρος έχει διαβάσει τους κανονές της δημοπρασίας. Ακόμα και αν τους μετάφρασε με κάποιο google translate...

Δεν είναι η πρώτη φορά που κάποιος ξένος έχει μπει στην δημοπρασία πάντως, αλλά πάντα ο Δημήτρης βρίσκει την λύση.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Nick Pluto
Greece
Athens
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Ο Δημητρης πρόλαβε και απάντησε ενω εγραφα και εγώ, οποτε πλέον με κάλυψε αλλά για την παρακάτω ερωτηση...

chris 34 wrote:
Παιδια για να καταλαβω υπαρχει περιπτωση μεσω της αλυσιδας να πρεπει να στειλω καποιο παιχνιδι Βουλγαρια , ακομα και αν δεν εχω διασταυρωσει με παιχνιδια του παιδιου απο Βουλγαρια ?

Ναι φυσικά. Τώρα που δεν θα συμμετάσχει δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση αλλα μπορεί αν συμβεί το αλλο που απο ότι καταλαβα δεν έχεις σκεφτεί. Δηλαδή να χρειαστεί να στείλεις στην επαρχεία ενώ έχεις δηλώσει παιχνίδια μόνο απο την πόλη σου. (Θα σου συνιστούσα να διαβάσεις λίγο πως ακριβώς δουλεύει η math trade, για να μην βρεθείς εκ προ εκπλήξεων.
4 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Fotis Giakoump
Greece
Athens
flag msg tools
badge
STUSFURNUS
mbmbmbmbmb
Base the Bass wrote:
Παιδιά, μετά από επικοινωνία με μεηλ που είχα με τον Βούλγαρο, καταλήξαμε να μην συμμετέχει τελικά. Δεν επιθυμεί να καλύψει κόστη αλλά είχε στο μυαλό του μια λύση που ενδέχεται να φέρει αδιευκρινιστα πρόβληματα καθώς δεν είναι δοκιμασμένη. Εάν χρησιμοποιηθει σε ανταλλαγές εκτός trade η λύση που προτείνει και πιστοποιηθεί από γνωστό σε εμάς χρήστη και από επαρχία, τότε θα συμμετέχει στην επόμενη.

Ένα παλικάρι εδώ μέσα έβαλε κάτι σοβαρό και τον διώξατε shake
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
dimitris karathanasis
msg tools
mbmbmbmbmb
Donnin wrote:
Base the Bass wrote:

Τι ειχε βαλει;;

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Fotis Giakoump
Greece
Athens
flag msg tools
badge
STUSFURNUS
mbmbmbmbmb
epitrapezios_greece wrote:
Donnin wrote:
Base the Bass wrote:

Τι ειχε βαλει;;

Doom (νέα έκδοση) και Arkham Horror LCG core set, τα δύο που θυμάμαι εκ μνήμης.
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
1 , 2 , 3 , 4 , 5  Next »   | 
Front Page | Welcome | Contact | Privacy Policy | Terms of Service | Advertise | Support BGG | Feeds RSS
Geekdo, BoardGameGeek, the Geekdo logo, and the BoardGameGeek logo are trademarks of BoardGameGeek, LLC.