kostas nikolo
Greece
Iraklio
Crete
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Πηγές: Πώς το IRIS αλλάζει τον τρόπο που μεταφέρουμε χρήματα και προσωπική εμπειρία

Είναι πολλές που φορές που χρειάστηκε να στείλω χρήματα σε κάποιο μέλος του γκιλντ, είτε επειδή αγόρασα κάποιο παιχνίδι που είχε for sale, είτε επειδή είχα διασταυρώσει χρήματα με παιχνίδι σε Math trade. Και επειδή μένω στο Ηράκλειο, και άρα σχεδόν όλες οι συναλλαγές γίνονται εξ αποστάσεως, σε κάθε περίπτωση ο αρχικός διάλογος έχει να κάνει με το ποια τράπεζα έχει ο καθένας μας ώστε να αποφευχθούν οι προμήθειες της εκάστοτε τράπεζας.

Θυμίζω, ότι η μεταφορά χρημάτων μεταξύ λογαριασμών στην ίδια τράπεζα είναι άμεση και χωρίς κόστος. Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο και για την μεταφορά χρημάτων μεταξύ διαφορετικών τραπεζών. Εκεί η επιβάρυνση κυμαίνεται στα 4 ευρώ (ανάλογα την τράπεζα) και σε μερικές περιπτώσεις επιβαρύνονται με προμήθεια και οι δύο πλευρές. Επίσης, η συναλλαγή δεν ολοκληρώνεται άμεσα αλλά απαιτούνται 1-2 εργάσιμες ημέρες.

Εδώ και καιρό όμως, υπάρχει ο τρόπος να κάνουμε τις συναλλαγές μας πραγματικά θέλουμε. Να στέλνουμε δηλαδή χρήματα σε άλλο πρόσωπο αμέσως και χωρίς καμία επιβάρυνση*. Η λύση αυτή λέγεται IRIS .

Το IRIS είναι ένα σύστημα online πληρωμών υποστηρίζεται από τις 4 μεγάλες τράπεζες (Πειραιώς, Εθνική, Eurobank, Alpha) με το οποίο μπορείς να στείλεις άμεσα και δωρεάν* χρήματα σε κάποιον γνωρίζοντας μόνο τον αριθμό του κινητού του. Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις τον ΙΒΑΝ του ούτε με ποια τράπεζα συνεργάζεται. Τόσο απλά!

Για να μπορεί να γίνει όμως αυτό, τόσο ο αποστολέας των χρημάτων, όσο και ο παραλήπτης θα πρέπει πρώτα να ενεργοποιήσουν την υπηρεσία. Η ενεργοποίηση γίνεται μέσω web banking ή ακόμα πιο εύκολα από το app της εκάστοτε τράπεζας. Ωστόσο, είναι καλά κρυμμένη με διαφορετικά ονόματα ανάμεσα στις υπηρεσίες των τραπεζών. Συγκεκριμένα, για κάθε τράπεζα, θα βρείτε το IRIS ως εξής:

IRIS 24/7 Payment
από την Τράπεζα Πειραιώς
i-bank Pay από την Εθνική Τράπεζα
Alpha Quick Transfer από την Alpha Bank
Paf - Pay a Friend από τη Eurobank

Σε κάθε περίπτωση, αντιστοιχείς έναν τραπεζικό λογαριασμό σου με τον αριθμό του κινητού σου. Από κει και πέρα, όταν στέλνεις χρήματα, "φεύγουν" από τον συγκεκριμένο λογαριασμό και αντίστοιχα, όταν λαμβάνεις χρήματα, πιστώνονται σε αυτόν (σε κάποιες τράπεζες υπάρχει η δυνατότητα να ορίσεις διαφορετικούς λογαριασμούς για τις περιπτώσεις που στέλνεις και λαμβάνεις χρήματα).

Με αφορμή της τρέχουσας Math Trade, σας προσκαλώ να ενεργοποιήσετε το IRIS ώστε να διευκολυνθούμε όλοι μας. Είμαι σίγουρος ότι θα σας εξυπηρετήσει τόσο που θα το βάλετε στην καθημερινότητά σας. Προσωπικά, το χρησιμοποιώ πολύ συχνά πχ για να δώσω το μερτικό μου όταν βγαίνω με παρέες.

Αν έχετε δυσκολίες κατά την ενεργοποίηση, γράψτε στα σχόλια για να ζητήσετε βοήθεια. Υπάρχουν ήδη μέλη της κοινότητας που χρησιμοποιούν το IRIS και θα σας βοηθήσουν να βρείτε λύση.

*Edit 26/4/19: Η τράπεζα Πειραιώς πλέον χρεώνει 0,02€ ανά συναλλαγή, και πάλι όμως είναι σαν δωρεάν.
31 
 Thumb up
0.30
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Stefanos Pallas
Greece
Trikala
flag msg tools
badge
Achilles and Ajax playing a boardgame
mbmbmbmbmb
Πολύ χρήσιμα και πρακτικά τα όσα ανέφερες, Κώστα.
Αν δεν κάνω λάθος, όμως, υπάρχουν όρια συναλλαγών. Από "Φίλο" προς "Φίλο", μαξ 25€ ανά συναλλαγή και 75€ ανά ημέρα. Σωστά;

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Fotis Giakoump
Greece
Athens
flag msg tools
badge
STUSFURNUS
mbmbmbmbmb
stepal wrote:
Αν δεν κάνω λάθος, όμως, υπάρχουν όρια συναλλαγών. Από "Φίλο" προς "Φίλο", μαξ 25€ ανά συναλλαγή και 75€ ανά ημέρα. Σωστά;

500€ όριο την ημέρα στη αποστολή χρημάτων, κανένα όριο στο να λαμβάνεις.

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
kostas nikolo
Greece
Iraklio
Crete
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Donnin wrote:
stepal wrote:

Επιβεβαιώνω το όριο των 500€. Αναφέρεται και στο άρθρο που παρέθεσα αλλά το έχω πραγματοποιήσει και ο ίδιος, άμεσα και ανέξοδα.

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Spyros Gkiouzepas
Greece
THESSALONIKI
flag msg tools
42
badge
But what is the question?
mbmbmbmbmb

Καλή φάση. Στη Σουηδία υπ΄ρχει κάτι αντίστοιχο που λέγεται Swish και γενικά έχει βολέψει πολύ. Ακόμη πχ στο εστιατόριο πληρώνει ένας με την κάρτα του και οι άλλοι στέλνουν τα χρήματα σε αυτόν που πληρώνει κλπ κλπ. Προφανώς πάρα πολλά καταστήματα το χρησμοποιούν αντί για κάρτα για να μην έουνε POS. Αλλά εδώ μιλάμε για μία αγορά που κινείται σχεδόν αποκλειστικά με πλαστικό χρήμα, αν με ρωτήσεις τί μούτρα έχουν πάνω τα χατονομίσματα δεν ξέρω να σας πω.

Το βασικότερο είναι το χωρίς επιβάρυσνη.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Stefanos Pallas
Greece
Trikala
flag msg tools
badge
Achilles and Ajax playing a boardgame
mbmbmbmbmb
rattle wrote:
Donnin wrote:
stepal wrote:

Επιβεβαιώνω το όριο των 500€. Αναφέρεται και στο άρθρο που παρέθεσα αλλά το έχω πραγματοποιήσει και ο ίδιος, άμεσα και ανέξοδα.
Σωστά, με τη χρήση i-code στην Εθνική, τουλάχιστον.

Παραθετω το σχετικό απόσπασμα...
Στις μεταφορές χρημάτων σε φίλους και τις πληρωμές σας σε επιχειρήσεις υπάρχουν όρια συναλλαγών, με ή χωρίς τη χρήση κωδικών i-code:

Χωρίς τη χρήση i-code:
Όριο μεταφοράς προς φίλο: 25€ ανά συναλλαγή, με ημερήσιο όριο 75€
Όριο μεταφοράς προς επιχείρηση: 75€ ανά συναλλαγή, με ημερήσιο όριο 225€

Με τη χρήση i-code:
Ημερήσιο όριο μεταφοράς προς φίλο: 500€
Ημερήσιο όριο μεταφοράς προς επιχείρηση: 1500€
Ημερήσιο όριο συνδυαστικά, σε φίλους και επιχειρήσεις: 2000€.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Jonathan Yiakoumi
Greece
Athens
Attica
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Με ενδιαφερει κι εμενα η ανεξοδη μεταφορα χρηματων, αλλα αυτο που με ανησυχει με το IRIS ειναι τα πιθανα θεματα ασφαλειας που προκυπτουν. Υπαρχουν δικλειδες ασφαλειας σε περιπτωση παραβιασης λογαριασμου με ενεργοποιημενο IRIS? Τι γινεται αν η συσκευη/i-code μου κλαπει? Μπορει να απενεργοποιηθει αμεσα αν χρειαστει?

Κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν εγκαταστησω την εφαρμογη σε smartphone θα με αναγκασει να χρησιμοποιω lock screen password?

Σορυ για τα πολλα ερωτηματα και την καταστροφολογια αλλα εχω ακουσει για πολλες ασχημες καταστασεις υποκλοπων και γι'αυτο δισταζω ninja Να φανταστειτε οτι ουτε contactless καρτα εχω βγαλει με αυτα που εχω ακουσει. Η δικη σας εμπειρια ομως θα με βοηθησει πολυ.

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Konstantinos Kritikos
Greece
Athens
flag msg tools
:)
badge
mbmbmbmbmb
Φαίνεται ότι δεν είναι πάντα χωρίς επιβάρυνση (ή έχουν κάνει μια ατυχή διατύπωση εκεί στην Πειραιώς)

Έχω και μια απορία. Επειδή έχω όλων των τραπεζών τα mobile app και μόνο ένα κινητό, εφόσον συσχετίσω τον αριθμό με πάνω από μια τράπεζα πως θα επιλέγεται η τράπεζα; Υποθέτω ότι ο αποστολέας έχει αυτή την επιλογή, έτσι;
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Konstantinos Kritikos
Greece
Athens
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
leviathangr wrote:
Με ενδιαφερει κι εμενα η ανεξοδη μεταφορα χρηματων, αλλα αυτο που με ανησυχει με το IRIS ειναι τα πιθανα θεματα ασφαλειας που προκυπτουν. Υπαρχουν δικλειδες ασφαλειας σε περιπτωση παραβιασης λογαριασμου με ενεργοποιημενο IRIS? Τι γινεται αν η συσκευη/i-code μου κλαπει? Μπορει να απενεργοποιηθει αμεσα αν χρειαστει?

Κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν εγκαταστησω την εφαρμογη σε smartphone θα με αναγκασει να χρησιμοποιω lock screen password?

Σορυ για τα πολλα ερωτηματα και την καταστροφολογια αλλα εχω ακουσει για πολλες ασχημες καταστασεις υποκλοπων και γι'αυτο δισταζω ninja Να φανταστειτε οτι ουτε contactless καρτα εχω βγαλει με αυτα που εχω ακουσει. Η δικη σας εμπειρια ομως θα με βοηθησει πολυ.

Στο κινητό θα μπορείς να κάνεις login όπως κάνεις στο web banking ή να ορίσεις pin ή/και δακτυλικό αποτύπωμα. Το βασικό παραμένει όμως το login του web που εννοείται πρέπει να ακολουθεί ΟΛΟΥΣ τους κανόνες για ασφαλή password.

Μεγάλη κουβέντα η ασφάλεια συναλλαγών έχω ακούσει πολλές τρομακτικές ιστορίες κι εγώ αλλά έχω παντού όλα τα είδη ηλεκτρονικών πληρωμών (τώρα και IRIS). Ειδικά για contactless μπορεί να έχει κάποια βάση λόγω του τρόπου λειτουργίας αλλά δε βλέπω το λόγο να χρησιμοποιείται, με την έννοια ότι προσωπικά δε νομίζω ότι μου προσφέρει κάτι τόσο σημαντικό.
Προσωπικά θεωρώ ότι τουλάχιστον 90% των προβλημάτων προκύπτουν από κακή ενημέρωση, χρήση, έλλειψη προσοχής του χρήστη. Αν παίρνεις τα μέτρα σου θεωρώ απίθανο να έχεις πρόβλημα. Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα ατυχημάτων (που και πάλι θα διορθωθούν σε συνεργασία με την τράπεζα απλά θα έχεις τρέξιμο) αλλά σε σχέση με την ευκολία τη θεωρώ ανεκτή.
Πιστωτικές χρησιμοποιώ πάνω από 15 χρόνια, ebanking από όταν εμφανίστηκαν και paypal τα τελευταία χρόνια, κανένα πρόβλημα ως τώρα παρά τις πάμπολλες συναλλαγές.
3 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Μιχάλης Λαστουπάς
Greece
flag msg tools
mbmbmbmbmb
leviathangr wrote:

Το Iris είναι αποκλειστικά συνδεδεμένο με έναν λογαριασμό. Δηλαδή κάθε αριθμός κινητού αντιστοιχεί σε ένα και μόνο λογαριασμό τραπέζης και κάθε λογαριασμός τραπέζης σε έναν και μόνο αριθμό κινητού. Αν ενεργοποιήσεις Iris σε άλλον δικό σου λογαριασμό με τον ίδιο αριθμό κινητού, θα απενεργοποιηθεί αυτόματα από τον προηγούμενο λογαριασμό
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Andreas Dandoulakhs
Greece
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Αν κ δεν είμαι γνώστης του Iris,
όντως τώρα έχω ακούσει ότι είναι Δωρεάν.
Δεν ξέρω, πόσο καιρό υπάρχει/λειτουργεί στην Ελλάδα (αν ξερει κανεις) ;

Κανείς βέβαια δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα είναι Πάντα Δωρεάν σαν Υπηρεσία (προσωπική Εκτίμηση πάντα),
γιατί κ από τις μεταφορές χρημάτων εκτός Τραπέζης, βγάζαν/βγάζουν κ από αυτά οι Τράπεζες (κ θα τους τσουξει)
εκτος ίσως αν παραμείνουν Δωρεάν κ στο Εξωτερικό οι αντίστοιχες Υπηρεσίες.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζεις kostas nikolo (rattle)
(ή κ κανείς άλλος),
εκτός από App (που είναι με Android ή ίσως κ Apple),
υπάρχει κάτι αντίστοιχο (ή program ή κ web-link) που να λογκάρεις,
αν π.χ. θέλει κάποιος να το κάνει από το pc ;

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
dosto dosto
Greece
Athens
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Υπάρχει κ η λύση της ψηφιακής πιστωτικής κάρτας Revolut
https://www.revolut.com/en-GR/

αρκεί βέβαια να έχουν κ οι δύο.
Μεταφοές στο λεπτό με ασφάλεια.

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
kostas nikolo
Greece
Iraklio
Crete
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
masterpainer wrote:
Αν κ δεν είμαι γνώστης του Iris,
όντως τώρα έχω ακούσει ότι είναι Δωρεάν.
Δεν ξέρω, πόσο καιρό υπάρχει/λειτουργεί στην Ελλάδα (αν ξερει κανεις) ;
Εγώ το χρησιμοποιώ το τελευταίο εξάμηνο.

masterpainer wrote:
Κανείς βέβαια δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα είναι Πάντα Δωρεάν σαν Υπηρεσία (προσωπική Εκτίμηση πάντα),
γιατί κ από τις μεταφορές χρημάτων εκτός Τραπέζης, βγάζαν/βγάζουν κ από αυτά οι Τράπεζες (κ θα τους τσουξει)
εκτος ίσως αν παραμείνουν Δωρεάν κ στο Εξωτερικό οι αντίστοιχες Υπηρεσίες.
Αυτή είναι και η δική μου εκτίμηση, ότι δηλαδή είναι προς το παρών δωρεάν.

masterpainer wrote:
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζεις kostas nikolo (rattle)
(ή κ κανείς άλλος),
εκτός από App (που είναι με Android ή ίσως κ Apple),
υπάρχει κάτι αντίστοιχο (ή program ή κ web-link) που να λογκάρεις,
αν π.χ. θέλει κάποιος να το κάνει από το pc ;
Ξέρω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το IRIS μέσω του web banking της Πειραιώς (εμφανίζει και τις επαφές που έχεις χρησιμοποιήσει στο app).
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
kostas nikolo
Greece
Iraklio
Crete
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
leviathangr wrote:

Για το θέμα της ασφάλειας δεν ξέρω πολλά να πω. Ξέρω όμως ότι μπορείς να ενεργοποιήσεις και να ενργοποιήσεις την υπηρεσία On the fly, δηλαδή να την ενεργοποιήσεις για τη στιγμή που τη χρειάζεσαι και αμέσως μετά να την απενεργοποιήσεις, αν δεν νιώθεις ασφάλεια να είναι πάντα ενεργοποιημένη.

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Andreas Dandoulakhs
Greece
flag msg tools
mbmbmbmbmb
rattle wrote:
Ξέρω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το IRIS μέσω του web banking της Πειραιώς (εμφανίζει και τις επαφές που έχεις χρησιμοποιήσει στο app).

Δηλ, γίνεται μόνο από Web Banking (π.χ. της Πειραιως που αναφέρεις),
αλλά χωρίς να έχεις χρησιμοποιήσει/εγκαταστήσει καθόλου το app, σε κάποια android συσκευη ;

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
kostas nikolo
Greece
Iraklio
Crete
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
masterpainer wrote:
rattle wrote:

Δηλ, γίνεται μόνο από Web Banking (π.χ. της Πειραιως που αναφέρεις),
αλλά χωρίς να έχεις χρησιμοποιήσει/εγκαταστήσει καθόλου το app, σε κάποια android συσκευη ;

Ναι, στην Πειραιώς γίνεται να ενεργοποιήσεις και να χρησιμοποιήσεις το IRIS ανεξάρτητα από το αν έχεις εγκαταστήσει το app στο κινητό σου.
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Andreas Dandoulakhs
Greece
flag msg tools
mbmbmbmbmb
rattle wrote:

Ναι, στην Πειραιώς γίνεται να ενεργοποιήσεις και να χρησιμοποιήσεις το IRIS ανεξάρτητα από το αν έχεις εγκαταστήσει το app στο κινητό σου.

Ευχαριστώ Κώστα !!!

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Manos Tzatzarakis
Germany
Darmstadt
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Γιατί δεν κάνετε δουλειά σας με PayPal;
1 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
kostas nikolo
Greece
Iraklio
Crete
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Είναι πιο εύκολο σαν διαδικασία; Έχω την εντύπωση ότι κρατάει προμήθεια, είναι έτσι;

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Konstantinos Kritikos
Greece
Athens
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
rattle wrote:
Είναι πιο εύκολο σαν διαδικασία; Έχω την εντύπωση ότι κρατάει προμήθεια, είναι έτσι;

Το PP δεν κρατάει προμήθεια αν δηλώσεις ότι κάνεις "φιλική" πληρωμή. Ακόμη και μαγαζί από Αγγλία μου έχει ζητήσει να τον πληρώσω έτσι... Για αυτή τη λειτουργία όμως έχω διαπιστώσει μια διχογνωμία για το κατά πόσο σε καλύπτει το PP αν ο "φίλος" δεν είναι σωστός και θέλεις να ακυρώσεις τη συναλλαγή.

(Όχι ότι ξέρω τι συμβαίνει αντίστοιχα στο IRIS)

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Thanasis Patsios
Greece
Athens
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Η «φιλική» μεταφορά έχει fees, απλά μπορείς να ζητήσεις να τα επωμιστείς εσύ, αντί για αυτόν που λαμβάνει τα χρήματα. Η μόνη περίπτωση να μην έχει fees είναι να μεταφέρεις «φιλικά» Paypal balance.

Και στις 2 περιπτώσεις «φιλικής» μεταφοράς δεν ισχύει το buyers protection. Πράγμα φυσιολογικό, αφού δεν «αγοράζεις» κάτι.
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Greece
Thessaloniki
Macedonia
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Η φιλική πληρωμή δεν έχει fees αρκεί να πληρώνεις από υπόλοιπό σου και όχι από κάρτα

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Thanasis Patsios
Greece
Athens
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Corto Maltese wrote:
Η φιλική πληρωμή δεν έχει fees αρκεί να πληρώνεις από υπόλοιπό σου και όχι από κάρτα

Αυτό δεν έγραψα ρε συ ακριβώς από πάνω;! Paypal balance = υπόλοιπο

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Greece
Thessaloniki
Macedonia
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Μίλα ελληνικά ή ψόφα angry
1 
 Thumb up
1.00
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Manos Tzatzarakis
Germany
Darmstadt
flag msg tools
badge
mbmbmbmbmb
Corto Maltese wrote:

Εγώ είτε πληρώσω απο λογαριασμό είτε από κάρτα, πάντως, δε μου κρατάει προμήθεια. Δεν ξερω βέβαια αν έχει να κάνει με τους ελληνικούς λογαριασμούς, μια που μένω Γερμανία.

Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
1 , 2  Next »   |