Recommend
5 
 Thumb up
 Hide
3 Posts

Yahtzee» Forums » Reviews

Subject: Yahtzee - recenzja po polsku [review in Polish] rss

Your Tags: Add tags
Popular Tags: [View All]
Tomasz Stefaniuk
Poland
flag msg tools
mbmbmbmb


Witam

Zapraszam do zapoznania się z krótką, aczkolwiek treściwą recenzją gry kościanej Yahtzee, której najlepszą cechą (oprócz tego, że można w nią z przyjemnością pograć) jest to, że w gruncie rzeczy dostępna jest za darmo.


Krótki opis:Yahtzee jest prostą, lekką i sympatyczną grą w kości, w którą można grać samemu (starając się o jak najlepszy wynik) lub też z innymi graczmi. Chodzi o to, aby rzucając 5 standardowymi kośćmi do gry wyrzucić takie kombinacje, którą dadzą nam jak najwięcej punktów - pod koniec wszystkie punkty są zliczane.


Czego potrzebujemy do gry?

Najfajniejsze jest to, że aby zagrać w Yahtzee wcale nie musimy kupować Yahtzee. Do gry bowiem potrzebujemy: 5 zwykłych kości (które być może już mamy w domu, a jeśli nie, to kosztują one ok. 2 zł), karteczek do notowania wyników (za darmo do pobrania z Internetu, m.in. z tegoż serwisu - BBG). Jeśli ktoś odczuwa przymus rzucenia kośćmi z kubeczka to, hmm.., coż... - potrzebuje również kubeczka. Oryginalne Yahtzee kosztuje w sklepach wysyłkowych w Polsce ok. 18 zł. Oczywiście nie jest to dużo, ale czy nie lepiej odłożyć te pieniądze na czarną godzinę ;-) i zakombinowac samemu, aby mieć Yahtzee za darmo (wiadomo, "Polak potrafi!")?Zdjęcie poniżej: oryginalne Yahtzee, do kupienia za ok. 18 zł. (ale po co?)
Zasady gry w zarysie:

Każgry gracz rzuca w swojej turze 5 kośćmi do gry. Część wyrzuconych oczek można "zamrozić", a częscią rzucać do jeszcze 2 dodatkowe razy. Także tura gracza to (w zależności od wyboru) 1-3 rzutów kośćmi. Jest kilkanaście kombinacji, które możemy - czy też raczej: powinniśmy - wyrzucić naszymi kostakami. Przypominają one nieco układy z karcianego pokera: full, mały strit, duży strit etc. Gra trwa 13 rund, dla każdego z graczy. Dokładne reguły są do znalezienie w Internecie, nie powinno być w tym problemu. Opanowanie reguł to najwyżej 10 minut - warto!

Zasady do gry w Yahtzee po polsku znajdziesz np. tutaj:
http://www.kosteczki.republika.pl/pliki/yahtzee.html


Zdjęcie poniżej: przykładowa kartka do zliczania wyników podczas gry w Yahtzee (takie i podobne można z łatwością znaleźć w zasobach internetowych)Plusy, fusy i minusy:

Minusy:
Yahtzee jest prościutką grą, w której nie podejmuje się skomplikowanych decyzji.
Nie każdy lubi grać w kości.

Plusy:
Są ludzie, którzy lubią grać w kości!
Yahtzee jest proste, szybkie i przyjemne.
Łatwo się jest tej gry nauczyć.
Prawdopodbnie często będzie powracała na nasz stół.
Nieśmiertelny klasyk.
Przyzwoity średniak za darmo.
Wyrzucenie kośćmi tytułowego Yahtzee (pięć takich samych liczb) daje wielką frajdę.Zdjęcie poniżej: w Yahtzee można też "popykać" na komputerze (przykładowy programik, jest wiele)
Konkulzja - dla kogo jest Yahtzee?Yahtzee to zarówno fajna gra do grania solo, jak i przyjemna, lekka gra rodzinna, dla 2 graczy lub więcej. Dobrze służy na "rozgrzewkę" przed poważniejszymi tytułami. Jest darmowa... Czego chcieć więcej? Grać!

Ode mnie Yahtzee dostaje 7 punktów. Dzięki tej grze polubiłem (spowrotem?) rzucanie kośćmi. Na pewno będę do niej często wracał.PS. Jeśli w tekście znalazły się błędy literowe, pzrszeprszam ;-)
2 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
The Mighty Greedo
United States
New Jersey
flag msg tools
mbmbmbmbmb
Re: Yahtzee [Polish review]
yak se mash.

My grandma used to say that all the time. That's all I know.
 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Tomasz Stefaniuk
Poland
flag msg tools
mbmbmbmb
Re: Yahtzee [Polish review]
Means "How are you?" in Polish
 
 Thumb up
 tip
 Hide
  • [+] Dice rolls
Front Page | Welcome | Contact | Privacy Policy | Terms of Service | Advertise | Support BGG | Feeds RSS
Geekdo, BoardGameGeek, the Geekdo logo, and the BoardGameGeek logo are trademarks of BoardGameGeek, LLC.